14. listopad 2023

Senioři v „nové roli“. Komise seniorů jako pravá ruka obcí

První dvacítka obcí Jihomoravského kraje projevila zájem o pilotní projekt Národního centra pro rodinu Komise seniorů (KOS). Cílem projektu je přizvat ke spolupráci s vedením obce seniory, kteří se tak stanou jejím partnerem a oporou. Inspirace pochází z Německa, kde tzv. seniorská zastoupení jsou přirozenou součástí rodinné politiky spolkových zemí přes 20 let a myšlenka, politiky se seniory a ne (jen) pro seniory, přes 30 let.

Do dnešního dne jsme projekt představili prvním 17 obcím: Boskovice, Brno – Černovice, Brno – Kr. Pole, Brno – Bystrc, Brno – Líšeň, Bzenec, Dubňany, Hustopeče, Jevišovice u Znojma, Modřice, Morkůvky, Podivín, Pohořelice, Pozořice, Rájec -Jestřebí, Sivice a Střelice u Brna. Na návštěvu se chystáme ještě do Kanic, Ivančic a Moravského Krumlova, případně dalších obcí, které projeví zájem. Pilotní projekt končí 30.6. 2024.

Nová myšlenka pojetí politiky se seniory namísto obvyklého pro seniory, která se v Německu poprvé objevila už v roce 1992, se vedení obcí velmi líbí. Dosud se setkává, ze strany starších spoluobčanů, převážně s pasivitou, kdy se aktivit pro seniory účastní jen malá hrstka občanů, nebo požadavkem na finanční úhradu aktivit klubů seniorů apod. Ty se soustřeďují především na vlastní členy, hraní společenských her, oslavy narozenin členů, vycházky nebo výlety. V malém množství se objevují aktivity seniorů ve prospěch obce nebo jiných věkových skupin, jako např. pořádání a zajištění akcí města, pomoc při organizaci plesů, čtení ve školkách, pečení na akce, pomoc ve spolcích apod. Je patrné, že prestiž dobrovolnictví jako takového a navíc seniorského dobrovolnictví, je v Česku „v plenkách“.

Komise seniorů má být zastřešujícím orgánem při Radě obce, která plní požadavky jak Rady nebo občanů (a to nejen vrstevníků), tak i vlastní témata. Ta KOS současně sám řeší, nebo řešení zajišťuje. Podle místního „potenciálu“, tedy seniorů ochotných pracovat pro obec, se vygenerují oblasti, v nichž chtějí působit. Namátkou to mohou být oblasti sociální a zdravotní, vzdělávací, dopravně – bezpečnostní, kulturní, ….apod.

Více o Komisích seniorů

Kontakt pro zájemce o představení projektu, pouze pro Jihomoravský kraj: rodiny@rodiny.cz, 733 598 575

#komisesenioru #politikaseseniory #seniorivnoveroli #jihomoravskykraj #seniorivitani