13. červen 2024

První pětice Komisí seniorů vznikla v Jihomoravském kraji

Seniorská politika se seniory, namísto zaběhlého „pro“ seniory, zaujala pět obcí Jihomoravského kraje natolik, že založily v tomto duchu Komisi seniorů (KOS 55+). Jedná se o nový, v Česku se rodící, trend moderního pojetí seniorské politiky. Projekt, který vznikl ve spolupráci Národního centra pro rodinu a Jihomoravského kraje, se inspiroval úspěšným modelem z Německa a jeho cílem je spolupráce seniorů s obcí, spolky a organizacemi v obci.

Pozořice, Černovice, Morkůvky, Čebín a Ochoz u Brna jsou prvními obcemi, které zaujal projekt Národního centra pro rodinu. Mezi prvními aktivitami, které senioři a občané 55+ chtějí nabídnout zájemcům od dětí, přes dospělé až po vrstevníky jsou např. v Morkůvkách:

  • pečení trubiček, božích milostí, koláčů a nabízejí naučit zdobit perníky
  • nabídka pravidelných společných vycházek
  • nabídka naučení a hry mariáše
  • naučení leteckého modelářství, nabídka poradenství, ukázek
  • nabídka výšivky dárkových předmětů s vlčími máky do vojenského muzea
  • nabídka včelaře, který poradí začínajícím majitelům úlů, jak založit chov

Založení první pětice Komisí seniorů v Jihomoravském kraji znamená významný posun k modernímu a inkluzivnímu přístupu k seniorské politice, která využívá bohatého potenciálu obyvatel 55+ pro dobro celé komunity a zavádí tak trend seniorské politiky se seniory, namísto dosud převažujícího pojetí pro seniory.

Více o projektu

#politikaseseniory

#seseniory

#komiseseniorů