14. květen 2022

Co svědčí rodinám? Pečovat o vztahy. Představujeme putovní výstavu o tom, kde a jak zkvalitnit vztahy

„Kurz nám pomohl otevřít mnohá témata. Vždy jsme diskutovali hluboko do noci“, zhodnotili kurz příprav na manželství Michal a Veronika. Programy pro rodiče, mladé manžele, mládež nebo kurzy příprav na manželství a rodičovství, mají za cíl posilovat a vylepšovat mezilidské vztahy. Primární prevenci rozpadu vztahů se věnují centra pro rodinu v ČR více než 30 let. Svou práci, kterou ocenily už tisíce účastníků, představují na devíti panelech.

„S mládeží diskutujeme včas, otevřeně a důkladně“, hlásá panel věnující se mladým a jejich dospívání. Toto téma řeší Školský preventivní program a Škola osobního života, kde se dospívající učí pozitivnímu pohledu na sebe sama, na lidskou důstojnost, lásku a manželství a na pozitivní význam lidské sexuality ve vztahu lásky. Bolesti současné moderní doby – rozvodům – se věnuje panel Rodiny v rozvodové a porozvodové situaci. V poradenských centrech mohou najít lidé jak oporu, tak příležitost naučit se zkrotit vztek, zpracovat zklamání a znovu spolupracovat. Kurzy efektivního rodičovství nabízejí přednášky o výchově, praktická cvičení i řešení konkrétních problémů.

Hned po revoluci, někdy v r. 1991, začala vznikat centra pro rodinu na Moravě a postupně se rozšiřovala po celé republice. Neslo je nadšení ze znovunabyté svobody. Pracovníci center jsou „srdcaři“, mají rádi lidi a svou prací žijí často víc, než vystihuje výplatní lístek„, vzpomíná na dobu před více než třiceti lety předseda Rodinného svazu ČR a dlouholetý ředitel Centra pro rodinu v Ostravě Jan Zajíček. „Výstavou chceme vynést na světlo mnohdy skrytou službu. Každý z nás chce žít vztahy šťastné a trvalé a jedinou cestou je se to naučit. V našich programech se účastníci učí dovednostem jak pro vztahy, tak pro rodičovství.“

Centra pro rodinu představují svou činnost u příležitosti vrcholícího Roku rodiny. Devět panelů představuje různé etapy lidského života od početí až po zralé stáří. Autorem panelu k ochraně života je Hnutí pro život. Výstavu k tématu primární prevence rozpadu vztahů podpořila Česká biskupská konference.

Leták A5 verze pro tisk

Leták A5

Leták k el. sdílení

Kde najdu program centra, který mě zaujal?

V níže uvedených odkazech nabízejí naši členové akce, kurzy, aktivity, poradenství, mediace pro rodinu, manžele, snoubence, rozvedené, ovdovělé,…

Informace pro zájemce o zapůjčení výstavy

  • výstavu financuje Česká biskupská konference
  • putuje v ČR ve dvou kopiích nezávisle na sobě
  • jedna sada obsahuje 9 rollupů
  • rozměr 1 ks rollupu v rozloženém stavu 85 cm x 2 m

Nároky na prostory

  • výhradně interiér (max. ambity)
  • plocha pro výstavu nejméně 20 m² (+ prostor pro návštěvníky)

Nároky na dopravu

  • snadno se vejde do kufru auta

Objednání výstavy

Národní centrum pro rodinu
Průchodní 2, Brno
rodiny@rodiny.cz