09. květen 2024

Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny

Národní centrum pro rodinu se připouje k 16. Týdnu pro rodinu 2024

„Za několik dní mně došel dopis, ze kterého jsem byla velmi překvapená….hned jsem poznala, že ho psala babička,…vždy chtěla vypadat jako já a mít postavu jako já…Potom jsem strašně dlouho byla dojatá.“  Jak velký význam mají senioři – prarodiče pro své vnuky, jakou „moc“ mají nad jejich životy a co vše mohou pro nejmladší generaci udělat?

Týden pro rodinu, který vyhlašuje #rodinnýsvaz, zvolil motto „Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny“. Ukazuje se, že uprostřed bezpočtu virtuálních možností, navzdory zahrádkám a slípkám, trpí lidé osamělostí. Jak je to možné?

Rezignovali jsme na lidskou blízkost, nebo naopak se bez přátelského setkání, povzbuzení, poplácání po ramenou a dobrého slova nemůžeme obejít? Letošní 16. ročník Týdne pro rodinu chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti především seniorů spojené s vyloučením, pádem do izolace až ubližováním si. Jaká je cesta ven?

Vnímáme, že přezaměstnanost je soudobým rysem moderní společnosti. Nedostatek času pro důležité skutečnosti vytváří osamělé, křehké osobnosti, které s rysem nízkého sebevědomí a postradatelnosti, sahají v extrémních případech po ostrých předmětech, kterými by „přehlušili“ vnitřní bolest nedůležitosti.

Podobně jako tíží samota mladé lidi, navzdory přehršli „lajků“, na seniory dopadá nezájem rodiny a vyčlenění ze společnosti, která se jim vzdaluje digitálním tryskem. Je možné nebýt sám? Čeká mě někde někdo? Stojím (ještě vůbec) za to?

Nabídněme si blízkost, zájem, zvednutí sluchátka a nejlépe celého sebe a zajděme, navštivme nebo zavolejme, podnikněme něco spolu…

Projevme jeden drobný krok k tomu druhému.

Jaké jsou ty naše hřivny a talenty, které můžeme ostatním nabídnout? Propojme se mezigeneračně a buďme si vzájemně darem.

Plakát a pracovní listy ke stažení na www.tydenprorodinu.cz/

#týdenprorodinu #komiseseniorů #mezigeneračnísetkávání #pořádtomácenu #nepatřímedostaréhoželeza