16. duben 2024

Buďme si vzájemně darem, vyzývá papež František nejen děti

Blíží se světový den dětí, ke kterému se připojuje i papež František a Vatikán. Letos po několika letech znovu navazuje na historické Světové dny mládeže, ale s důrazem na nejmladší. Ve dnech 25.-26. května pořádá program pro rodiny z celého světa s cílem zdůraznit hodnotu a role nejmenších v rodině, světě i církvi. Při této příležitosti František vydal poselství, v kterém děti označuje za štěstí svých rodičů a radostí lidstva a církve.

Povzbuzuje je k naslouchání vyprávění blízkých dospělých, tj.  maminek, tátů, prarodičů a praprarodičů, a vyzývá k solidaritě s těmi dětmi, které trpí nejrůznějšími situacemi, a vyzývá dospělé, aby chránili děti před utrpením a nespravedlností a pomáhali jim růst v lásce a víře.

Za stěžejní papež považuje dokázat vnímat, že jsme si vzájemně darem: „Člověk vlastně ani nemůže být šťastný sám, protože radost roste do té míry, do jaké ji sdílíme. Přichází s vděčností za dary, které jsme dostali a o které se na oplátku dělíme s ostatními. Když si to, co jsme dostali, necháváme jen pro sebe, nebo dokonce děláme scény, abychom dostali ten či onen dárek, zapomínáme, že největším darem jsme my sami, jedny pro druhé. Jsme „Božím darem“.” Důraz klade také na důležitost modlitby jako nástroje k vytváření lepší budoucnosti. 

Poselství papeže Františka k I. Světovému dni dětí – oficiální překlad ke stažení

Foto: Bohuslav Kysilka, Člověk a víta | Člověk a Víra (clovekavira.cz)