
Ocenění míří do obcí a měst, kde má hlas obyvatel konkrétní dopad
V uplynulých dnech obce z Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje převzaly certifikáty za úspěšné absolvování Auditu Family Friendly Community (AFFC). Ten pomáhá městům a obcím podívat se na své fungování očima rodin – mladých i starších, rodičů i prarodičů, seniorů i hendikepovaných či migrantů i komunit. Jako metodici máme, že audit otevírá prostor k naslouchání, zjišťování potřeb občanů a hledání konkrétních kroků, jak posílit vztahy a kvalitu života v obci. Aktualizováno.
Obce i města za sebou mají sérii setkání, mapování potřeb a hledání cest, jak být opravdu přívětivý pro život rodin. Mnohé z nich zapojily školy, školky, mladé lidi, spolky i seniory. Proces často přinesl nejen nové nápady, ale především vztahy – mezi občany navzájem i směrem k vedení obce. Audit není jen o získání certifikátu – je především o odvaze naslouchat, otevřít se, zhodnotit stav věcí a hledat cesty, jak zlepšit prostředí pro děti, rodiče, seniory – pro všechny generace.
Viděli jsme spoustu inspirace: zapojování škol a školek, mladých lidí, oceňování dobrovolníků, family friendly zaměstnavatelů, vedoucích zájmových skupin a spolků. Zapojování občanů do rozhodování o věcech veřejných bez toho, aby se museli účastnit někdy náročných zasedání zastupitelstev. Měli jsme možnost sledovat, jak se u jednoho stolu potkávají zástupci různých generací a hledají společnou řeč. Někde to bylo nové, jinde už známé a tradiční.
Tento proces nebyl vždy jednoduchý. Někdy bylo třeba překonat počáteční nedůvěru, jindy přiznat, že jsme čekali víc. Ozývaly se hlasy, že některé formuláře byly zbytečně složité, že podobné aktivity už v obcích dlouhodobě probíhají. Přesto však podněty od občanů se proměnily v opatření, někdy čítajících několik desítek závazků, které mají potenciál zlepšit život v obci.
Ukázalo se, že lidé se chtějí zapojit. Že ocení, když jejich hlas nezmizí “v šuplíku”, ale promítne se do konkrétních kroků. V některých případech se právě díky naslouchání otevřela cesta ke vzniku místního parlamentu mladých, komise seniorů, komunitní kavárny nebo třeba nových plakátovacích ploch či profilů na sociálních sítích, které zlepší informovanost o tom, co se v místě děje.
Zazářila i drobná, ale důležitá opatření – jako zapojení dětí do diskotéky, kterou si samy připravily, nebo kavárna v domě s pečovatelskou službou, která stmelila místní seniory a inspirovala ke vzniku nového místa pro setkávání, organizace workshopů, podpory tradic i ochoty seniorů podělit se se svými dovednostmi. Obce oslovily školy, děti vyplňovaly dotazníky přímo ve výuce, menší kreslily obrázky, někteří dospělí vytvořili aplikace, aby proces a aktivity města přiblížili veřejnosti.
Audit ukázal, že kde je vůle, tam si lidé cestu k sobě najdou. A že i malé změny mohou vést k velkým posunům – pokud jim předchází otevřenost, naslouchání a snaha pochopit potřeby druhých.
Certifikáty nejsou jen oceněním výsledků, ale především procesu ochoty ke změně.Tím nejdůležitějším výstupem z Auditu není počet vyplněných dotazníků, ale vztahy, které díky němu vznikly, prohloubily se, nebo teprve začaly klíčit.

foto: Jihomoravský kraj