27. srpen 2018

Vyvrcholení Světového setkání rodin v Dublinu

Sobotním festivalem rodin na stadionu v Croke Park a nedělní mší svatou v Phoenix Parku vyvrcholilo IX. světové setkání rodin v irském Dublinu.

Sobotní festivaly jsou příležitostí ke vzájemným svědectvím a společně prožívané radosti. Sobotní program se v tomto ohledu opravdu vydařil. Od čtyř hodin odpoledne se postupně plnil stadion rodinami s dětmi, staršími páry i skupinami zahraničních účastníků. Pro nás Čechy bylo až neuvěřitelné, když jsme viděli letně oblečené Iry, protože většina z nás měla na sobě ty nejteplejší vrstvy.

Tříhodinový program začal přesně v 18:30 hodin. Od začátku bylo patrné, že pořadatelé chtěli pomocí projekcí na pozadí pódia i vystoupeními ukázat pestrost a krásu přírody, života lidí a nezapomenout přitom na historii: v grafice promítané na plátně se objevily na úvod motivy z tzv. Book of Kells, což je jeden z nejstarších evangeliářů na světě, nyní uchovaný v Dublinu. A logo na většině tiskových materiálů je inspirováno symbolem Nejsvětější trojice, který používali první irští křesťané. Pestrost života lidí vyjadřovaly krásou tance, hudbou a zpěvem všechny generace: neobvyklé bylo například společné vystoupení dvou sborů – žen starší generace a dětí.

Svědectví rodin z různých kontinentů zahrnující problémy současnosti byla následně včleněna do promluvy papeže Františka:

    • odpuštění, které předpokládá opuštění a darování a které je první ze tří důležitých slov „odpuštění, děkuji, prosím“
    • využívání sociálních sítí k budování vztahů v rodině, např. k překonávání vzdáleností
    • vzájemná láska a víra, které pomáhají překonat následky války a ztráty domova
    • solidarita, pomáhající obnovit život a obrodit naději
    • začínat v manželství stále znovu

Radost ze setkání neskončila ani po programu. Bylo hezké vnímat hřejivou atmosféru, která se pomalu vnášela do nočního Dublinu a postupně splývala s těmi, kteří o velké události zdánlivě neměli ani potuchy.