27. srpen 2018

Tisíce rodin se v Dublinu setkalo se Svatým otcem

27. srpna 2018 Události Autor: Jana Lokajová

Včerejší mše svaté na závěr Světového setkání rodin v dublinském Phoenix Parku se zúčastnilo na 300 tisíc lidí ze 116 zemí světa. Padla řada díků rodinám i omluv za prohřešky církve. Včera v noci se Svatý otec vrátil do Vatikánu.

Domů se vrací i olomoucký pomocný biskup olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík, který vedl delegaci Národních center pro rodinu a českých poutníků. „I přes typické deštivé počasí se na mši hrnuly davy lidí. Papež František se na počátku bohoslužby otevřeným a konkrétním způsobem postavil bolestným zraněním, které před lety způsobila církev v Irsku,“ komentoval své dojmy pro Proglas. „Velmi mne oslovil pohled na rodinu, který do ní zahrnuje všechny generace,“ dodal biskup Nuzík.

Při sobotního Festivalu rodin Svatý otec opakovaně vyjadřoval svou vděčnost za manžele a rodiny, bez nichž by byla církev podle něj jen skupinou osamělých lidí. V reakci na řadu svědectví o usmíření v rodinách, které si prošly obdobím závislostí, zklamání a zrad, papež řekl: „Neexistuje dokonalá rodina, a nenavykne-li si rodina na odpouštění, roznemůže se a postupně se zhroutí.“ Rodiče vyzval, aby dobře učili děti znamení kříže, které je prvním vyznáním víry v Trojici.  

Během úkonu kajícnosti při nedělní mši papež několikrát prosil za odpuštění zneužívání moci a autority církevními představiteli v Irsku, které v této době zastiňuje život místní církve. V sobotu papež promluvil s osmi obětmi těchto zločinů. Také při nedělní návštěvě mariánského poutního místa Knock prosil za odpuštění kvůli pohlavnímu zneužívání, ale také kvůli případům odebírání dětí nemajetným matkám na převýchovu do řeholních institutů. „Prosím naši blahoslavenou Matku, aby se přimlouvala za uzdravení zneužitých a utvrdila každého člena křesťanské rodiny v odhodlaném předsevzetí už nikdy nepřipustit, aby došlo k něčemu podobnému,“ řekl během návštěvy na severozápadě Zeleného ostrova Svatý otec. Při mešní promluvě pak povzbudil věřící, aby sdíleli evangelium rodiny a to jako radost určenou světu.