Národní centrum pro rodinu | Církev a rodina | Světová setkání rodin | VIII. světové setkání rodin
VIII. světové setkání rodin PDF Tisk Email
Čtvrtek, 03 Duben 2014 00:00
Philadelphia, 22.–27. září 2015

logo_VIII_WFMSvětové setkání může jen stěží uniknout pozornosti kohokoliv ve Filadelfii: billboardy na letišti i v dopravních prostředcích, transparenty lemující hlavní třídy v centru dávají tušit, že jeho poselství je určeno pro každého člověka dobré vůle. Hlavní motto setkání: „Naším posláním je láska: rodina plná života“ je rozvíjeno dalšími: „Láska jeměřítkem víry“, „My všichni máme povinnost dělat dobro“, „Mějte odvahu být opravdu šťastni“.

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde pouze o jednu z „mega akcí“. A to včetně dvacetitisícové účasti na Setkání předcházejícího, teologicko-pastoračního kongresu. Takový dojem rychle zmizí, pokud se zastavíte na ulici s mapou v ruce a chvilku se zamyslíte. Najde se někdo, kdo se vás zeptá, co hledáte. V kongresovém centru se zastaví zástup, protože do dveří potřebuje vjet rodina s kočárkem nebo asistující s vozíčkářem.

Po městě se pohybuje velké množství skupin všech národností, v rozmanitém složení řeholnic či řeholníků, kněží a rodin. Vyměňujeme si úsměvy, jako kdybychom se dávno znali. Společným poznávacím znamením je zelená závěsná taška nebo průhledný batoh na zádech. Ten připomíná, že pořadatelé neberou bezpečnost na lehkou váhu. Den po dni jsou upravovány další a další ulice pro nadcházejí „Františkův festival rodin“, v ulicích se pohybují plně ozbrojené bezpečnostní složky. Ale i na ně je možné se usmát a ony úsměvem odpovědí.

Největší účast v dějinách teologicko-pastoračních kongresů v rámci Světových setkání dává tušit, že mezi posluchači nejsou jen odborníci, ale především ti, kteří chtějí víru žít. Organizátorům se podařilo, že vybraní řečníci, ať kardinálové, biskupové či laici, sdělovali svoje myšlenky často se značnou dávkou humoru a doplňovali je praktickými příklady.

A jaký obraz rodiny byl nabízen? Rozhodně neodrazoval ty, kteří si uvědomují svoje starosti, pochybnosti a hledání. Většinou nebyla nabízena „jednoduchá řešení“, nehovořilo se o krizi rodiny, která by neměla východisko. Cílem bylo povzbudit k jednání, které je ve větší či menší míře možné v každé rodině. Jeden řečnický pár je stručně shrnul do slov, o nichž mluví i papež František: „Je potřeba být spolu: pracovat, hrát si, mluvit a modlit se.“

pruvod papa
hala delegace
panelak basilika
hala2

zvon2 

Světovému setkání rodin se papež František věnoval ve svých promluvách a homíliích:


Promluvy papeže Františka, které pronesl při různých příležitostech na Světovém setkání rodin ve Filadelfii, naleznete v anglickém jazyce zde»Úvahy o rodině inspirované tématy přípravné katecheze».

Zprávy o světovém setkání rodin ve Filadelfii:


Světovému setkání rodin ve Filadelfii předcházel teologicko-pastorační kongres, který se uskutečnil 22.–25. 9. 2015. Více o kongresu se dočtete zde»

  • Během Světového setkání rodin ve Filadelfii probíhala spousta kulturních akcí.
Jednou z nich byl i filmový festival, na kterém bylo možné zhlédnout tyto filmy:

 

Při sobotním Festivalu rodin vystoupila na dvou pódiích spousta domácích a zahraničích umělců a interpretů, konala se divadelní představení a různá vystoupení profesionálních i amatérských uskupení. Zúčastnil se ho např. světoznámý italský tenorista Andrea Bocelli či dvojnásobný držitel ceny Grammy columbijský zpěvák Juanes. Festival rodin a také slavnostní mši slouženou papežem Františkem doprovázel Filadelfský orchestr.


Související materiály:

pdf Závěrečná zpráva z teologicko-pastoračního kongresu
pdf Modlitba rodin
pdf Úvahy o rodině inspirované tématy přípravné katecheze
pdf Přípravná katecheze k VIII. světovému setkání rodin
pdf Témata přípravné katecheze pro VIII. světové setkání rodin
pdf Pozvání arcibiskupa Charlese J. Chaputa, O.F.M. Cap.
pdf Motto světového setkání rodin
pdf Popis loga světového setkání
internet-zeme Oficiální stránky: www.worldmeeting2015.org
internet-zeme Jaké bude Světové setkání rodin v roce 2015? – Biskupství brněnské, 6. 5. 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden pro rodinu

Spolupracující centra

mapa_center_CR

Synoda o rodině 2014–2015

synoda_small

Zasílání novinek

Přejete si pravidelně dostávat na Váš e-mail aktuality z Národního centra pro rodinu? Vyplňte prosím přihlašovací formulář.

Jméno:

E-mail:

20. výročí MRR

logo_MRR
20. výročí
Mezinárodního roku rodiny