Národní centrum pro rodinu | Církev a rodina | Poutě rodin u nás | Národní pouť rodin 2014 - Žďár nad Sázavou
Národní pouť rodin 2014 - Žďár nad Sázavou PDF Tisk Email
Pondělí, 01 Září 2014 00:00
plakat_NP2014_smallV roce 2014 slavíme 20. výročí Mezinárodního roku rodiny vyhlášeného OSN. Biskupové Čech a Moravy k této přiležitosti vyhlásili rok 2014 Rokem rodiny a podpořili Národní pouť rodin, která se uskutečnila v areálu zámku rodiny Kinských na Zelené hoře ve Žďáru na Sázavou 29.–30. srpna 2014. Této slavnosti s názvem Fandíme rodině se zúčastnilo více než 4000 lidí. Mezi poutníky byli nejen rodiče s malými dětmi, ale i rodiny s dospívajícími, nechyběla i generace prarodičů.

Program začal již v pátek večerní mší svatou v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Následoval duchovní program v kostele a koncert místní kapely na zámeckém nádvoří.

Sobotní program zahájil karmelitán P. Vojtěch Cyril Kodet katechezí, v níž se zabýval možnostmi pomoci, kterou mohou čerpat dnešní manželé z Evangelia. Následovala pontifikální mše svatá. Hlavní celebrant a kazatel Dominik kardinál Duka OP se soustředil na současné postavení rodiny ve společnosti a na nebezpečí, které představuje odmítání výlučného chápání rodiny založené na celoživotním manželství muže a ženy.

Myšlenku zopakoval pražský arcibiskup i na tiskové konferenci, kde zdůraznil, že toto pojetí rodiny vychází z určité exkluzivity, ale v žádném případě neodsuzuje ty, kterým se tento ideál nedaří naplňovat. Církev současně upozorňuje na trápení dětí ve složitých rodinných situacích. Vznikají traumata, s jejichž bolestí se musejí děti vyrovnávat. Pan kardinál ocenil práci center pro rodinu zaměřující se nejen dovnitř církve, ale na celou společnost. Přivítal i předsedu Asociace soukromých zemědělců ČR (ASZ) ing. Josefa Stehlíka a připomněl, že tradice našeho národa je na venkově a je spojena s obděláváním půdy. I velké osobnosti našeho národa, sv. Václava nevyjímaje, vyšly z venkovského prostředí.

Další účastníci tiskové konference hovořili konkrétněji o nabídkách církevních organizací pro rodiny. Referent Krajského úřadu Jihomoravského kraje připomněl pozoruhodné programy pro rodiny s tím, že podobné aktivity nabízejí i další kraje v České republice.

Předseda ASZ se v rámci svého příspěvku zmínil o úspěšných snahách obnovy selských rodin a rodů, které byly v 50. letech rozprášeny. Jejich nové generace se v 90. letech přihlásily k restituovanému majetku a statky se začaly generačně předávat. Starší generace pochopila nutnost generační výměny a začala připravovat svoje nástupce, čímž vznikla generační kontinuita, která je pro stabilitu bezprostředního okolí důležitá.

Duchovní program byl doplněn velmi širokou paletou nabídek pro účastníky všech věkových kategorií a zájmů. Hlavní část pouti byla ukončena požehnáním brněnského sídelního biskupa a delegáta Rady pro rodinu ČBK Mons. Vojtěcha Cikrleho.

 


Související texty a videa:

 

Fotogalerie:

dres areal
biskup balonky2
liturgie sbor
tanecnici devcatko
fotky: Vratislav Hnátek  
 

Týden pro rodinu

Spolupracující centra

mapa_center_CR

Synoda o rodině 2014–2015

synoda_small

Zasílání novinek

Přejete si pravidelně dostávat na Váš e-mail aktuality z Národního centra pro rodinu? Vyplňte prosím přihlašovací formulář.

Jméno:

E-mail:

20. výročí MRR

logo_MRR
20. výročí
Mezinárodního roku rodiny